Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de detasare

buna ziua! ma poate ajuta cineva cu un model de contract de detasare? multumesc anticipat
Nu exista un contract de detasare. Se face o dispozitie
Angajatorul va emite dispoziţia de detaşare, care va indica salariatul detaşat, angajatorul la care va fi detaşat, obiectul detaşării ( executarea unor lucrări în interesul angajatorului la care salariatul este detaşat ), locul detaşării, durata detaşării, alte prevederi necesare.
În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.
Salariatul poate refuza detaşarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepţional şi pentru motive personale temeinice.

DECIZIA NR.______/________________

În temeiul prevederilor art. 45 şi 46 din Codul muncii, directorul general al societăţii, dl. ____________________________, emite prezenta

DISPOZIŢIE DE DETAªARE

dispunând următoarele:

1. Salariatul detaşat: __________________________________________________________ .
2. Angajatorul la care salariatul va fi detaşat: _______________________________________ .
3. Obiectul detaşării: __________________________________________________________ .
4. Locul detaşării: ____________________________________________________________ .
5. Durata detaşării: ___________________________________________________________ .
6. Alte prevederi: _____________________________________________________________.

Prezenta decizie va fi comunicată celor în cauză.

Director,

si acordul salariatului:

ACORD

Subsemnatul, ______________________________________, domiciliat în ___________________________, angajat pe postul de ____________________ la _________________________________, declar că sunt de acord cu modificarea felului muncii ( ___________________ se va indica concret modificarea), pe perioada detaşării dispuse prin decizia nr. _____/_______________.

Data Salariat,

Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
Eu folosesc urmatoarele scrisori, in cazul detasarii:

S.C. ______________________________ Nr.________/___________________

Catre,

S.C. ____________________

Va rugam sa fiti de acord cu detasarea la societatea noastra a urmatorilor salariati ai dvs.:

Nr.
crt. Numele si prenumele Functia pe care va fi incadrat Salariul
Detasarea se va face pe o perioada de ___ luni incepand cu data de _____

ADMINISTRATOR,

S.C. ______________________________ Nr. ________/_____

Catre,

S.C. ________________

La scr. dvs. nr._______/______________ va facem cunoscut ca suntem de acord cu detasarea salariatilor solicitati de dvs., dupa cum urmeaza:

Nr.
crt. Numele si prenumele Functia actuala Salariul actual Semnatura de acord a salariatului
Detasarea se va face cu data de ___________________, pe o perioada de _____ luni, eventualele prelungiri la detasare se vor face la solicitarea dvs., cu acordul salariatilor in cauza.

ADMINISTRATOR,

Buna ziua

Am o nelamurire daca ma puteti ajuta :

Este posibil ca pe perioada detasarii drepturile cuvenite salariatului detasat sa fie acordate de catre angajatorul care a dispus detasarea chiar daca acestea nu ii sunt neaparat mai favorabile dar cu care salariatul este de acord... ma gandesc daca ar exista o intelegere intre angajatorul care dispune detasarea si cel la care se detaseaza prin care sa se stabileasca ca drepturile sunt acordate de cel care dispune detasarea ? daca da ce forma ar trebui sa imbrace ...act aditional la contract ...sau...?

Multumesc mult !
Potrivit art.47 alin.2 C.mun., pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.
Sa presupunem ca drepturile sunt acordate de angajatorul care dispune detasarea mai trebuie precizat acest lucru undeva? pe decizia de detasare sau .... ?

Multumesc.
ludeea, utilizator